Ohraničené výběhy pro psy, neboli Psí louky

Článek, ve kterém pojednává o Psích loukách. Článek vyšel v časopisu „Osmička“.

„Pejskaři“ versus ostatní obyvatelé. Na toto téma bylo napsáno mnoho článků s různými vyzněními. Určující je, zda máte či nemáte doma psa.

Vedení Prahy 8 se v tomto volebním období vrhlo na rekonstrukce anebo obnovu dětských hřišť. Moudře rozhodlo o tom, že na těchto místech by neměli mít přístup pouze psí miláčci řady občanů. Proto se také většina dětských hřišť oplocuje. Ale vynořil se problém. „Pejskařů“ je hodně a jsou samozřejmě i mezi zastupiteli. Co s tím, vyřešila radnice, zřizováním několika výběhů pro psy. Celý projekt nazvala „Psí louky“. Téma tohoto měsíčního fóra je zhodnocení této činnosti. Dovolte mi tedy říci můj názor k těmto psím loukám.

První a největší psí louka se objevila již před několika lety v blízkosti radnice Prahy 8, tzv. Bílého domu a Grábovy vily. Tento výběh u Grábovy vily je pěkný a splňuje svůj účel, neboť v této části Prahy 8 je umístěn velmi vhodně a na snadno přístupném místě. Otázkou je, že mohl být menší, neboť při vzniku trasy Jižní spojka – Palmovka se bude muset zmenšit, a občanům Prahy 8, kteří si na tento výběh neboli psí louku zvykli, se zmenšení nebude líbit.

Nové psí louky na sídlišti v Bohnicích již tak ideální nejsou. K jejich umístění je z větší části sídliště daleko. Při ranní procházce se psem, se do těchto prostor z časových důvodů moc občanů nedostane. Bohužel stejné je to i v v odpoledních hodinách. Přesto však návštěvníky mají. Navštěvují je většinou senioři, kteří mají dost času. Je však otázkou, jestli to je to, co chtěla radnice učinit.

Myslím, že na sídlištích nejsou v tuto chvíli vhodné pozemky, které by se takto daly využívat. Je potřeba se tedy zamyslet, jestli budovat podobná centra pro skupiny obyvatel, když pak tyto specifické skupiny obyvatel tyto prostory nenavštěvují.

Přestože se v posledních letech vylepšila situace se zásobováním míst koši na psí exkrementy, je potřeba v tomto ohledu přidat. Radnice má v tuto chvíli prostředky na to, aby těchto košů na sídlištích výrazně přibylo. Dle mého názoru by stálo za uvážení zřídit několik košů s pytlíky na psí exkrementy a po průzkumu jejich naplněnosti v různých místech je pak možné zřídit další.

Ovšem jak to tak bývá, jen zřízení košů není možné. Důležitá je osvěta a bohužel i represe. Po zřízení košů je nutné vyzvat Městskou policii, ať věnuje větší pozornost odklízení psích exkrementů a pokutuje majitele psů. Jako osvěta by mohla posloužit spolupráce se školami, v rámci jejich vyučování.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892